11 listopada 2022
11 listopada, w 104 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w spalskim SMS-ie odbyła się okolicznościowa uroczystość patriotyczna, którą młodzież uczciła Narodowe Święto Niepodległości.
Akademia rozpoczęła się wspólnym i dumnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Szkoła już po raz kolejny wzięła udział w akcji „Niepodległa do hymnu”. Następnie dyrektor szkoły Jacek Matyszewski w wystąpieniu okolicznościowym skierowanym do zebranych uczniów i nauczycieli, przypomniał krótki rys historyczny walk o niepodległość, ale przede wszystkim o Naszym obowiązku pamiętania o bohaterach tych walk. To dzięki naszym przodkom, którzy : przelali swoją krew i oddali to, co mieli najcenniejsze - własne życie, dziś możemy żyć w wolnym i niepodległym kraju.
„ Udział w tej symbolicznej akademii, w której dziś bierzemy udział ku ich pamięci, są wyrazem szacunku i uznania, ale też obietnicą, że będziemy o tę wolność dbać każdego dnia, a wartości patriotyczne przekazywać kolejnym pokoleniom ” – mówił dyrektor.
Dyrektor życząc radosnego świętowania Święta Niepodległości, jednocześnie wyraził nadzieję, że uczniowie spalskiej Szkoły Mistrzów będą właściwie rozumieli i doceniali czym jest niepodległość, pamiętali o ważnych wydarzeniach z narodowej historii oraz byli dumni z bycia Polakami i możliwości reprezentowania biało - czerwonych barw na międzynarodowych arenach. Kolejnym punktem świątecznego spotkania był ciekawy, pełen zadumy program artystyczny przedstawiający polskie drogi do wolności, którego uzupełnieniem były pieśni i piosenki nawiązujące do najnowszej historii Polski. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości wzięli udział w multimedialnym quizie, który sprawdzał wiedzę dotyczącą okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwycięzcą emocjonującego konkursu została Paulina Łabuz. Kolejne miejsca uzyskali: Julia Radelczuk, Jakub Krzemiński, Oliwier Pawlicki oraz Julia Czuryło. Gratulacje!
Na zakończenie wszyscy z wielkim animuszem odśpiewali „Pierwszą Brygadę” oraz otrzymali książki nawiązujące do historii polskiego sportu przekazane przez Instytut Łukasiewicza.
Szkolne uroczystości zostały przygotowane przez nauczycieli historii: Aleksandrę Łysoń i Radosława Pająka.
foto: Jakub Krzemiński