Informacja Administratora

Na podstawie art. 13 ust. 1 i 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), Dz. U. UE. L. 2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r., dalej RODO informuję:
1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Ochrona danych osobowych”,
2. Pana/Pani dane osobowe w postaci adresu IP, są przetwarzane w celu udostępniania strony internetowej oraz wypełnienia obowiązków prawnych spoczywających na administratorze(art.6 ust.1 lit.c RODO),
3. jeżeli korzysta Pan/Pani z odnośnika na stronie będącego adresem e-mail placówki to zgadza się Pan/Pani na przetwarzanie danych w celu udzielenia odpowiedzi,
4. dane osobowe mogą być przekazywane organom państwowym, organom ochrony prawnej (Policja, Prokuratura, Sąd) lub organom samorządu terytorialnego w związku z prowadzonym postępowaniem,
5. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej,
6. Pana/Pani dane osobowe będą przetwarzane wyłącznie przez okres i w zakresie niezbędnym do realizacji celu przetwarzania,
7. przysługuje Panu/Pani prawo dostępu do treści swoich danych osobowych oraz ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania lub prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania,
8. ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych,
9. podanie przez Pana/Panią danych osobowych jest fakultatywne (dobrowolne) w celu udostępnienia strony internetowej,
10. Pana/Pani dane osobowe nie będą podlegały zautomatyzowanym procesom podejmowania decyzji przez Administratora, w tym profilowaniu.
zamknij

Święto Niepodległości w NLO SMS PZPS w Spale

102 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości ma swój wyjątkowy charakter i miejmy nadzieję, że niepowtarzalny i już w następnym roku będziemy mogli świętować tradycyjnie, gromadząc się i wspólnie celebrując nasze najważniejsze święto narodowe.
Tradycją spalskiego SMS- u były akademie niepodległościowe, konkursy historyczne, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W tym roku nauczyciele historii: Aleksandra Łysoń i Radosław Pająk mogli jedynie zaproponować uczniom konkurs „Niepodległa”, który miał dwie kategorie:
- praca pisemna
Wybierz postać znanego Polaka żyjącego w XX lub XXI wieku i uzasadnij dlaczego może być uznawany jako autorytet dla młodego pokolenia.
- prezentacja multimedialna
Wykonaj prezentację multimedialną przedstawiającą najważniejsze sukcesy polskiego sportu w XX i XXI wieku.
Laureatkami w kategorii praca pisemne zostały: Maja Kruczek z klasy II 4 i Melania Marcinowska z klasy II 3.
Z kolei wyróżnienia uzyskali: Mateusz Kufka i Olaf Łukasik z klasy II 3 i Szymon Patecki z klasy I.
W kategorii na wykonanie prezentacji multimedialnej zwycięskie pracy wykonali: Julia Czuryło z klasy II 4 i Jakub Krzemiński z klasy I.
Wyróżnienia przyznano: Małgorzacie Ciężkowskiej i Julii Kielak z klasy II 4 oraz Julii Radelczuk z klasy I. Serdeczne gratulacje !
Pamiętaliśmy również, aby nasza szkolna gazetka miała niepodległościowy, biało- czerwony charakter i przybliżyła wiedzę na temat wydarzeń sprzed ponad stu laty i ich największych bohaterów.
Poniżej krótka lekcja historii na temat Narodowego Święta Niepodległości.
W latach 1919–1936 rocznice odzyskania niepodległości świętowano w Warszawie jako uroczystości o charakterze wojskowym. Organizowano je zazwyczaj w pierwszą niedzielę po 11 listopada. Pierwszy raz w pełni uroczyście upamiętniono odzyskanie niepodległości 14 listopada 1920. Tego dnia uhonorowano Józefa Piłsudskiego buławą marszałkowską. Rangę święta państwowego nadano Świętu Niepodległości dopiero ustawą z kwietnia 1937. Miało ono łączyć odzyskanie suwerenności państwowej z zakończeniem I wojny światowej oraz upamiętniać Józefa Piłsudskiego. Do czasu wybuchu II wojny światowej obchody państwowe odbyły się dwa razy: w 1937 i 1938. Podczas okupacji niemieckiej w latach 1939–1945 jawne świętowanie polskich świąt państwowych było niemożliwe. Organizatorzy przygotowywanych konspiracyjnie obchodów rocznicy 11 listopada byli narażeni na dotkliwe represje. W 1945 roku ustanowiono Narodowe Święto Odrodzenia Polski, obchodzone 22 lipca, w rocznicę ogłoszenia Manifestu PKWN, którym komuniści przejęli władzę w Polsce i jednocześnie zniesiono Święto Niepodległości. W okresie PRL- u obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe. Organizatorzy i uczestnicy tych uroczystości często byli represjonowani przez ówczesne władze państwowe. Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada zostało przywrócone przez Sejm w 1989 roku pod nazwą „Narodowe Święto Niepodległości. Z kolei 11 listopada 1997 Sejm podjął uchwałę, w której między innymi zapisano: „Ta uroczysta rocznica skłania także do refleksji nad półwieczem, w którym wolnościowe i demokratyczne aspiracje Polaków były dławione przez hitlerowskich i sowieckich okupantów, a następnie – obcą naszej tradycji – podporządkowaną Związkowi Radzieckiemu komunistyczną władzę”.