9 maja 1950 roku francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman przedstawił plan utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, co dało początek procesowi integracji europejskiej. Dlatego państwa Unii Europejskiej 9 maja obchodzą Dzień Europy.

                Uczniowie spalskiego SMS z młodzieżą z innych państw Europy integrują się przede wszystkim poprzez międzynarodowe zawody sportowe, ale nie tylko.  Od kilku lat corocznie w szkole organizowany jest konkurs KRAJE ZJEDNOCZONEJ EUROPY, dzięki któremu już kilkunastu uczniów mogło zwiedzić Brukselę i zapoznać się z instytucjami unijnymi. W tym roku miało być podobnie, konkurs zaplanowany był na drugą połowę marca, a wyjazd na początek czerwca. Z wiadomych względów do tego nie doszło i wydarzenia zostały przełożone na nowy rok szkolny, a wycieczka na listopad, oczywiście jeśli będzie to bezpieczne.  Warto przypomnieć, że fundatorami nagród są: poseł do Parlamentu Europejskiego dr Jacek Saryusz Wolski oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Kolejną inicjatywą jest udział
w ogólnopolskim konkursie EUROSCOLA, w ramach którego powstają kilkuminutowe filmy o tematyce proeuropejskiej.  W tym roku twórcą konkursowego filmu był Jakub Wichór z klasy II a.

                Z okazji tegorocznego Dnia Europy wszyscy powinniśmy sobie życzyć, jak najszybszego powrotu do możliwości integrowania się poprzez bezpośrednie spotkania edukacyjne, sportowe, towarzyskie, turystyczne … pozbawione obaw o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

Do zobaczenia :), See you  :),  Auf Wiedersehen, Ciao :)

R.P.