Corocznie w spalskim SMS- ie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja oraz Święta Flagi organizowano szkolne akademie oraz konkursy okolicznościowe.
W tym roku te dni  mają wyjątkowy, spokojny i przede wszystkim  niepowtarzalny charakter, ale mimo tego nie możemy zapomnieć o biało-czerwonych akcentach
i przypomnieniu najważniejszych faktów historycznych.

2 maja to Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej święto wprowadzone na mocy ustawy sejmowej w 2004 roku.
Wybór tego dnia nie był przypadkowy, ponieważ w czasach PRL- u 2 maja był dniem, kiedy władze zmuszały naród do zdejmowania flag po hucznie celebrowanym Święcie Pracy,
tak aby nie zostały na Święto Konstytucji 3 Maja, którego nie uznawały.  Warto wspomnieć, że 2 maja  obchodzony jest również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Święto Narodowe Trzeciego Maja obchodzone jest w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja 1791 roku, której celem było zbudowanie silnego i nowoczesnego państwa. Niestety Konstytucja obowiązywała jedynie 14 miesięcy i nie uratowała Rzeczypospolitej przed upadkiem. Uchwalenie Konstytucji 3 Maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791 roku. W czasie zaborów rocznicę konstytucji świętowano potajemnie, wbrew zaborczym zakazom. W setną rocznicę jej uchwalenia Jan Matejko namalował jeden ze swoich najsłynniejszych obrazów „Uchwalenie Konstytucji 3 Maja”, który znajduje się w zbiorach Zamku Królewskiego w Warszawie, czyli w miejscu gdzie pamiętny akt prawny uchwalono. Oficjalnie i w pełni legalnie  świętem narodowym dzień 3 maja został już w 1919 roku, czyli zaraz po odzyskaniu niepodległości i ponownie w 1990 roku. Począwszy od 2007 roku 3 maja jest również świętem narodowym Litwy. Konstytucja 3 Maja opierająca się na trójpodziale władzy była pierwszym tego typu dokumentem w Europie, a drugim na świecie po amerykańskiej konstytucji z 1787 roku, która z 27 poprawkami obowiązuje obecnie.

 R.P.