„Mistrzowie i patrioci”

Pod takim tytułem  Instytut Łukasiewicza zorganizował konkurs, którego celem było upamiętnienie wybitnych polskich sportowców- patriotów, niejednokrotnie swoją postawą dowodzących, że wielkim zaszczytem i dumą jest reprezentowanie biało- czerwonych barw.
Konkurs nawiązywał również do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej i odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w  Stulecie Odzyskania Niepodległości.

W konkursie udział wzięło ponad 1200 uczniów z kilkuset szkół z całej Polski, którzy zmierzyli się z konkursowymi tematami. Bardzo dobrze w konkursie poradzili sobie uczniowie z NLO SMS PZPS w Spale. II miejsce przypadło Jakubowi Wichórowi (opiekun Radosław Pająk), a wyróżnienie I stopnia uzyskała Zuzanna Bielak (opiekun Aleksandra Łysoń). Uroczyste podsumowanie konkursu odbyło się 10 grudnia w Pałacu Prezydenckim z udziałem przede wszystkim: Prezydenta RP Andrzeja Dudy, minister sportu Danuty Dmowskiej – Andrzejuk, prezesa Instytutu Łukasiewicza Macieja Zdziarskiego, którzy również wręczyli nagrody zwycięzcą. Spalską szkołę reprezentowali nasi laureaci, czyli Zuza Bielak i Kuba Wichór oraz wicedyrektor ds. edukacji Andrzej Łysoń i nauczyciel historii  Radosław Pająk.

W trakcie spotkania Andrzej Duda zwracając się do laureatów podziękował im za udział w konkursie i za to, że starają się pogłębiać wiedzę historyczną o polskich sportowcach- bohaterach przez co podnoszą świadomość o  ludziach zaangażowanych nie tylko w sport, ale również w kluczowe momenty narodowej historii. 
Laureaci oprócz dyplomów i nagród rzeczowych otrzymali także publikację zawierającą  ich prace konkursowe, które będą doskonałą i trwałą pamiątką.

Zuza i Kuba zgodnie podkreślają, że udział w gali podsumowującej konkurs był dla nich dużym i przyjemnym wyróżnieniem, a wiedza, którą zdobyli tworząc swoje prace na pewno pozytywnie wpłynie na ich szkolną oraz sportową postawę (Zuza Bielak pisała pracę na temat: Jak wyglądało życie młodego sportowca 80, 90 lat temu, a jak dziś?
Z jakimi przeżyciami wiązało się reprezentowanie kraju, który dopiero odzyskał niepodległość? Czy współcześnie uprawianie sportu można łączyć z patriotyzmem?
Z kolei Kuba Wichór na temat: Który z mistrzów polskiego sportu zaangażowany w walkę o losy Ojczyzny jest Ci najbliższy? Napisz, dlaczego jego życiorys może być inspiracją i stanowić wzór patriotyzmu? Kuba opisał postać wybitnego narciarza Bronisława Czecha).

RP