20 lutego w spalskiej Szkole Mistrzostwa Sportowego uroczyście podsumowano konkurs tematyczny „Kraje zjednoczonej Europy”, w którym udział wzięli nasi wychowankowie. Konkurs sprawdzał wiedzę z szeroko rozumianej wiedzy na temat Europy oraz Unii Europejskiej. Patronat nad konkursem: objęli: dr Jacek Saryusz Wolski- poseł do Parlamentu Europejskiego oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Nagrodą dla zwycięzcy będzie wycieczka do instytucji studyjnych Unii Europejskiej w Brukseli, która odbędzie się na przełomie marca      i kwietnia.   W zmaganiach konkursowych najlepszy okazał się uczeń z klasy Ia Wojciech Wachowicz. Tuż za nim uplasowali się: Aleksandra Świątkowska z klasy IIb oraz Piotr Janusz          z IIa. Wyróżnienia przyznano: Szymonowi Jezierskiemu z IIa oraz Michałowi Szabłowiczowi     z IIb. Nagrody dla laureatów zostały ufundowane przez patronów konkursu, a wycieczka do Brukseli przez europosła Jacka Saryusz Wolskiego.

                W trakcie podsumowania konkursu szkołę odwiedził pracownik Biura Poselskiego          dra Jacka Saryusz Wolskiego- pani Agata Roksela,  którą powitał prowadzący spotkanie wicedyrektor szkoły Andrzej Łysoń. Agata Roksela przedstawiła ciekawą prezentację multimedialną na temat funkcjonowania Unii Europejskiej ze szczególnym uwzględnieniem Parlamentu Europejskiego. Dowiedzieliśmy się między innymi, dlaczego w przepisach unijnych marchewka  określana jest jako owoc, ponieważ w Portugalii produkuje się z niej przepyszne         i niezwykle popularne dżemy owocowe o smaku marchewkowym. Dyskutując nawiązano również do sytuacji związanej z Brexitem, czyli procesem występowania Wielkiej Brytanii             z szeregów Unii Europejskie oraz jego konsekwencjami.

                Konkurs, którego celem było rozwijanie wiedzy na temat zjednoczonej Europy został przygotowany i zorganizowany przez nauczycieli historii i wos-u: Aleksandrę Łysoń oraz Radosława Pająka. Mamy nadzieję, że Wojtek z Brukseli wróci zadowolony i będzie naszym szkolnym ekspertem od Unii Europejskiej.

               R. Pająk