Jak już informowaliśmy na naszej stronie (21 lutego 2017 r.) uczniowie NLO SMS na początku lutego b.r. brali udział w konkursie "Kraje Zjednoczonej Europy" pod patronatem europosła dra Jacka Syriusz-Wolskiego.

Dla najlepszych uczestników z województwa łódzkiego przewidziana była wycieczka do Brukseli w maju b.r.

Z wielu przyczyn wyjazd doszedł do skutku dopiero w październiku.

       Na zaproszenie wspomnianego wyżej europosła z NLO SMS w Spale do Brukseli wyjechało pięcioro uczniów wraz z dwojgiem opiekunów.

Ola Świątkowska, Piotrek Janusz, Michał Szabłowicz, Szymon Jezierski i Krzysztof Ralko w nocy z 14 na 15 października wyruszyli w podróż do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Podróż autokarem trwała 21 godzin; nie uniknęliśmy korków i utrudnień drogowych.

         Po zakwaterowaniu w hotelu Maison de Dragon i spożyciu w chińskiej restauracji pysznej  kolacji o 22.00 wyruszyliśmy w grupie "spalskiej" na "podbój" Brukseli.

Dobra kolacja i letnia pogoda (22 oC  bez wiatru) zrekompensowały nam trudy podróży. Wśród tłumu turystów zwiedziliśmy brukselski rynek czyli Grand-Place (wpisany na listę UNESCO), jeden z najładniejszych rynków Europy, ulubione miejsce spotkań turystów i brukselczyków. Na placu króluje wspaniały gotycki ratusz, otoczony pięknie zdobionymi XVII-wiecznymi kamienicami cechów kupieckich.

Szczególnym obiektem jest Dom Króla. W tym XVI-wiecznym pałacu znajduje się obecnie Muzeum Miejskie, którego dumą jest imponująca kolekcja ceramiki i wyrobów ze srebra, będących chlubą Brukseli.

Wieczorami na pałacem odbywają się fantastyczne pokazy „son-et-lumiére” oraz wiele innych imprez, np. co dwa lata w sierpniu układany jest tutaj wielki kwiatowy dywan.

        Udaliśmy się następnie do jednego z najsłynniejszych symboli miasta, czyli pochodzącej z 1619 roku fontanny przedstawiającej figurkę siusiającego chłopca - Manneken Pis.

Oryginalny, wykonany z kamienia chłopiec z XV wieku został skradziony, jednak wkrótce potem zastąpiono go odlewem z brązu (rok 1619), który można oglądać do dzisiaj.

Figurka  chłopca często ubierana jest w różnorodne stroje ludowe, czy okolicznościowe, w związku z odbywającymi się w Brukseli uroczystościami. Do tej pory otrzymał on około 1000 różnych kostiumów.Wszystkie te stroje przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli.

Wyruszyliśmy na poszukiwania jeszcze jednej niefrasobliwej dziecięca rzeźby w Brukseli - Jeanneke Pis, czyli "sikającej dziewczynki", która mieści się po drugiej stronie rynku.

Po drodze przeszliśmy przez Pasaż świętego Huberta, pochodzący z 1847 roku.  Przypomina on bardzo zadaszoną Galerię Vittorio Emmanuelle w Mediolanie.

Znajdują się  tu sklepy najbardziej znanych światowych marek, a także ekskluzywne cukiernie ze słynną belgijską czekoladą. Zadaszony pasaż aspiruje do wpisania na listę UNESCO.

Sikającego psa (pomnika nie fontanny) nie znaleźliśmy. Został skradziony. Zasłużyliśmy na spokojny sen; i taki był.

Dzień II - odwiedziny w kompleksie parlamentarnym.

1. Parlamentarium - informuje o historii integracji i wpływie UE na nasze codzienne życie za pośrednictwem interaktywnej technologii zachęcającej do zabawy.

Bez przewodnika, ze słuchawkami w nieograniczonym czasie zwiedzający ma możliwość zapoznania się z interesującymi go zagadnieniami. Wciągające i interesujące.

2. Dom Historii Europejskiej - to podróż po historii Europy. Wyjątkowe doświadczenie, m.in. dzieki zwiedzaniu z przewodnikiem multimedialnym.

3. Wizyta w Parlamencie Europejskim.

Obiad, prelekcja nt. działania parlamentu, zwiedzanie.  Spotkanie z europosłem Jackiem Sariusz-Wolskim.

Po prelekcji europosła młodzież zadawała wiele pytań przekraczając znacznie czas przeznaczony na to spotkanie.

 Dzień III - zwiedzanie Brukseli.

Bruksela to stolica Królestwa Belgii położona jest nad rzeką Senne, liczy 952 000 mieszkańców.

Bruksela to ważny w skali całej Europy ośrodek kulturalny, naukowy i gospodarczy. Jest siedzibą króla a także NATO, EUROATOMU i instytucji Unii Europejskiej.

Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 966, wtedy była to osada obronna. Nosiła ona wówczas nazwę Bruocsella, co oznaczało bagnistą osadę. Rozkwit miasta nastąpił, kiedy zostało ono stolicą krainy historycznej Brabancji, a później nawet całych Niederlandów. W latach 60. XIX w. burmistrz Jules Anspach zapoczątkował wielką "sanację" i przebudowę miasta. Dokonano wyburzeń zabudowy wzdłuż rzeki Senne.

W czasie drugiej wojny światowej Bruksela ucierpiała w wyniku bombardowań z lat 1940 oraz 1943-1944. Po wojnie miasto stało się centrum zjednoczonej Europy.

Bruksela jest niezwykle zróżnicowana. Znajdziemy tu przepych XVII-wiecznego miasta kupieckiego, piękne secesyjne kamienice, "szklane domy" dzielnicy Unii

 Katedra św. Michała i św. Guduli, piękny gotycki  kościół położony na wzgórzu  Treurenberg.

Zarówno fasada kościoła jak i jej wnętrze z bogatą kolekcją dzieł sztuki (barokowa ambona, barokowe rzeźby i posągi, organy, XVI- wieczne witraże) robią niesamowite wrażenie.

 Całą "łódzką" grupą zwiedzaliśmy miejsca, które widzeiliśmy pierwszej nocy.

Tak samo jak w nocy, tak i teraz nie pozwolono nam zajrzeć do najsłynniejszego w Brukseli Pubu Delirium Tremens, ale nie żałujemy. Mieliśmy za to troche czasu na zakup słynnych czekolad i pamiątek.

W drogę powrotna do Polski wyruszyliśmy o 14.00. Tym razem przebiegła bez przeszkód.

Pozostaną piękne i niezapomniane wrażenia. Szykujemy się do wiosennego konkursu. Być może odwiedzimy Strasburg?

Dziękujemy organizatorom z Biura Poselskiego p. J. Sariusza-Wolskiego jak i organizatorom szkolnym i dyrekcji.

 


 

W dniach 29 września - 1 października b.r. uczniowie siatkówki plażowej NLO SMS PZPS w Spale mieli zaszczyt gościć Panią Laurę Marię Ratto, zawodniczkę Association of Volleyball Professionals
w USA, trenerkę siatkówki, doradcę oraz psychologa sportu. Przybyła ona na osobiste zaproszenie dyrektora do spraw siatkówki plażowej Sławomira Roberta oraz dyrekcji naszej szkoły.

Laura Ratto prowadziła treningi z młodzieżą SMS we wszystkich grupach szkoleniowych.
Zajęcia odbywały się w nowo wybudowanej hali do gier plażowych.

Oprócz tego specjalistka wygłosiła serię wykładów dotyczących siatkówki plażowej i psychologii sportu, dla trenerów siatkówki plażowej. Również w rozmowach prywatnych była możliwość wymiany wiedzy i poglądów, a zdobyte doświadczenia trenerzy z pewnością będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy z młodzieżą. Nasze wspólne treningi miał okazję obserwować Minister Sportu Witold Bańka, który w sobotę złożył nam nieoczekiwaną wizytę.

 

Laura Ratto specjalizuje się w siatkówce plażowej. Ukończyła studia psychologiczne na Uniwersytecie Kalifornijskim, gdzie została wybrana Sportowcem Roku 2001.
Następnie, na Uniwersytecie Stanowym w San Diego zdobyła tytuł magistra kinezjologii
ze specjalizacją - psycholog sportu aerograficznego i ćwiczeń. Tam też jest główną trenerką kobiecej drużyny piłki siatkowej.

 

 

KONKURS  FOTOGRAFICZNY  „GRECJA 2017”

W czwartek 5 października odbyło się podsumowanie Szkolnego Konkursu Fotograficznego „Grecja 2017” zorganizowanego przez Samorząd Szkolny. Inicjatywa konkursu zrodziła się w trakcie obozu kondycyjnego, w którym we wrześniu uczestniczyli uczniowie klasy 2a i 3a. Zdjęcia głównie przedstawiały piękne greckie krajobrazy, które stanowiły tło dla różnorodnych zdarzeń sportowych. Jury w składzie: Andrzej Łysoń – dyrektor ds. edukacji,  Monika Socha – opiekun Samorządu Szkolnego i Krzysztof Wieczorek – nauczyciel geografii wyłoniło 3 zwycięzców:  1. miejsce zdobył Kamil Kosiba, 2. Piotr Janusz a 3. Damian Baran. Dodatkowo uczniowie głosowali na zdjęcie w kategorii „Najzabawniejsze zdarzenie”. Każdy otrzymał kartę do głosowania. W wyniku przeliczania głosów za najzabawniejsze uznano zdjęcie Jakuba Jóźwika. Nagrody zwycięzcom wręczył dyrektor szkoły Leon Bartman, który wyraził radość, że pomimo tak wielu obowiązków spalscy sportowcy znajdują jeszcze czas na szkolną samorządność. A w niedzielę kolejna inicjatywa samorządu – szkolny turniej tenisa stołowego.

M.S.

 

I miejsce Kamil Kosiba

 

II miejsce Piotr Janusz

 

III miejsce Damian Baran

 

„Najzabawniejsze zdarzenie” Jakub Jóźwik

 

 

 

 Piątkowy poranek 29 września zapowiadał bardzo ciepły i przyjemny dzień. I tak było.

Piękniejsza część społeczności uczniowskiej NLO SMS w Spale dla wszystkich chłopców i panów

z okazji Dnia Chłopaka przygotowała wiele niespodzianek.

Zgromadzono się w świetlicy szkolnej, a prowadzące imprezę Julka Gierczyńska i Oliwia Treder

przedstawiły program.

Korzystając z okazji zebrania się wszystkich uczniów w jednym miejscu dyrektor szkoły Leon Bartman

wręczył nagrody i dyplomy dla zwycięzców corocznego turnieju szkolnego o tytuł "Króla Plaży".

Tegoroczny turniej został rozegrany wśród "halowców" przebywających na początku września na obozie

przygotowawczym w Grecji. Zostali nimi: Król Plaży - Artur Sługocki i wicekról - Kamil Kosiba.

Rozpoczęła się zabawa. W kilku konkursach uczestniczyli panowie dyrektorzy, trenerzy i uczniowie.

Ekspert w ciemno to zabawa polegająca na rozpoznaniu tylko dotykiem przedmiotów losowanych z plecaka.

W kolejnej trzej dyrektorzy wykazywali się znajomością damskiej natury.

Trenerzy wyłonili spośród siebie najlepiej radzącego sobie z łamańcami językowymi. Najlepszy Piotr Pszczoła otrzymał

tytuł mistrza mowy spalskiej.

Chłopcy konkurowali w czesaniu damskich włosów, w siłowaniu na rękę, w jak najdłuższym kręceniu piłki do kosza na jednym palcu.

Dziewczęta z SMS przyznały również swoim kolegom tytuły: największego śpiocha, mającego najbardziej owłosione nogi

oraz niezbyt chwalebne tytuły: największego imprezowicza i największego spóźnialskiego.

Na zakończenie imprezy prowadzące przekazały wszystkim przedstawicielom płci męskiej najserdeczniejsze  życzenia.

Każdy otrzymał ( choć o różnych gabarytach) symbolicznego lizaka.

Poczęstunek przepysznym ciastem "domowej roboty" zawdzięczamy Paniom prof.: Ewie Nockoskiej, Paulinie Kowalskiej

i Elżbiecie Miksie-Wojtalczyk.

Imprezę przygotowały oraz czuwały nad całością przedstawicielki Samorządu Szkolnego: Julia Gierczyńska i Oliwia Treder,

a ze strony opiekunów Panie: Monika Socha i Aleksandra Łysoń.

Al. Ł.

 

 

Wrzesień się jeszcze nie skończył, a uczniowie ze spalskiej Szkoły Mistrzostwa Sportowego byli już na tygodniowym obozie w Grecji (klasy II a i III a) oraz na edukacyjnej wycieczce   w Krakowie i Muzeum Auschiwtz- Birkenau (klasy I a, I b, II b, III b). To się nazywa mocne i efektowne rozpoczęcie nowego roku szkolnego, który od samego początku, zapowiada się jako niezwykle udany.

 

            Przygotowania do wycieczki rozpoczęliśmy już w czwartkowy wieczór, bo w piątek przed wyjazdem czekały nas jeszcze lekcje i treningi. Z uśmiechami na twarzy i nadziejami
na owocną integrację równo o godzinie 15.00 wyjechaliśmy w kierunku Małopolski. Podróż upłynęła w bardzo sympatycznej atmosferze, słuchaliśmy muzyki, trochę pośpiewaliśmy
i oczywiście zatrzymaliśmy się na małym co nie co w McDonaldzie. Wieczorem szczęśliwie dotarliśmy  do Oświęcimia, gdzie zjedliśmy wspólnie kolację w restauracji o kuszącej nazwie „Casablanca” i mogliśmy spokojnie udać się na nocleg, aby z samego rana rozpocząć intensywny i bardzo bogaty program edukacyjny naszego wyjazdu.

            Sobotnie przedpołudnie wypełnione było zwiedzaniem muzeum Auschwitz-Birkenau, gdzie zamordowano ponad 1,1 miliona osób, z czego prawie 90 % stanowili Żydzi.
Pobyt w tym szczególnym dla wielu narodów miejscu wywarł na nas również ogromne wrażenie.  W dużym skupieniu i z wielkim zainteresowaniem słuchaliśmy opowieści przewodnika na temat funkcjonowania nazistowskiego obozu oraz metod masowej eksterminacji ludzi. Szczególne wrażenie wywarł na nas widok komór gazowych oraz pieców krematoryjnych, a także wizyta w bloku śmierci św. Maksymiliana Kolbego oraz  pod Ścianą Śmierci. Wstrząsającym przeżyciem był widok zgromadzonych w szklanych gablotach włosów więźniarek, wśród których można było dostrzec cienkie warkoczyki należące z pewnością do małych dziewczynek- również ofiar Holokaustu. To była niezwykła lekcja historii wypełniona zadumą, ciszą
i zdziwieniem, że ,,ludzie ludziom zgotowali taki los”

            Po przejechaniu do miejsca noclegowego w Krakowie i zakwaterowaniu się rozpoczęliśmy zwiedzanie Rynku Starego Miasta w towarzystwie pani przewodnik, która potrafiła nas zainteresować opowiadaniami o wydarzeniach i życiu codziennym mieszkańców Krakowa, których próżno byłoby szukać w szkolnych podręcznikach. Zobaczyliśmy Kościół Mariacki, Kościół Ojców Franciszkanów ze słynnymi witrażami Stanisława Wyspiańskiego. Poznaliśmy dzieje Bramy Floriańskiej oraz słynnych krakowskich Sukiennic, wysłuchaliśmy również hejnału i legendy o jego historii.  Z kolei sobotni wieczór był czasem duchowej uczty.
Udaliśmy się bowiem do Teatru Starego na sztukę w reżyserii Konstantego Bogomołowa według prozy Antoniego Czechowa pt. ,,Płatonow”. Ciekawa forma, ponadczasowa tematyka oraz wybitna gra aktorska, szczególnie kreacja Anny Dymnej spowodowały, że jeszcze następnego dnia chętnie rozmawialiśmy na temat wymowy tego oryginalnego dzieła.
Miłą niespodzianką było spotkanie po latach absolwenta SMS-u Adama Smolarczyka, który podobnie jak my lubi dobry teatr.

            W niedzielę kontynuowaliśmy zwiedzanie Krakowa. Rozpoczęliśmy od spaceru po Kazimierzu, żydowskiej dzielnicy, która powstała w czasach średniowiecza, a obecnie stanowi jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych Krakowa.
Jednak głównym punktem niedzielnego programu był Zamek Królewski na Wawelu, gdzie zobaczyliśmy Katedrę oraz bogate komnaty królewskie ze słynnym arrasami zamawianymi przez króla Zygmunta II Augusta.
Następnie  po pokonaniu kilkudziesięciu stromych, wąskich schodów dotarliśmy na szczyt wieży, by tam podziwiać 12-tonowy Dzwon Zygmunta. Mieliśmy okazję zwiedzić podziemia Katedry, gdzie pochowani są królowie, wielcy polscy patrioci między innymi: Tadeusz Kościuszko, Jan III Sobieski, Józef Piłsudski, a także para prezydencka: Lech i Maria Kaczyńscy. Kraków pożegnał nas piękną pogodą, znaleźliśmy czas na zakupienie drobnych pamiątek i w dobrych humorach rozpoczęliśmy drogę powrotną do spalskich lasów.

            Mile spędzony czas bardzo korzystnie wpłynął na pełną integrację grupy, a wiedza jaką mogliśmy wykazać się w trakcie zwiedzania Oświęcimia, jak i Grodu Kraka świadczy
o tym,  że sportowcy to inteligentni młodzi ludzie, którzy z powodzeniem łączą pasję z nauką.

            Serdecznie dziękujemy panu dyrektorowi Leonowi Bartmanowi za umożliwienie  tego ciekawego wyjazdu, panu dyrektorowi Andrzejowi Łysoniowi za zorganizowanie wycieczki
i sprawowanie nad nami dyrektorskiej opieki oraz nauczycielom, którzy towarzyszyli nam na tych turystycznych szlakach.

Julka Gierczyńska

R.P. i  M.S.